(38423500-38480878) 051  -  Info [at] pasargad724.com

بیمه نامه مهندسی

سرمایه گذاری های بزرگ همواره با خطرات بزرگی تهدید می شود. امروزه سرمایه های جاری در پروژه های عمرانی و تاسیساتی کلان، سدسازی و راه سازی، مجتمع های عظیم تجاری و مسکونی و نیز ماشین آلات و کارخانجات به قدری برای کشور اهمیت دارد که اتلاف تمام یا بخشی از آن می تواند صدمات جبران ناپذیری را به صاحبان صنایع و منابع مالی در کشور وارد نماید.
بیمه های مهندسی شاخه ای از بیمه است که وظیفه حفظ و جبران خسارت وارد به سرمایه های گران قیمت را برعهده دارد.
این رشته بیمه ای از آغاز راه تا اتمام و حتی پس از ساخت و نصب پروژه را تحت حمایت و پوشش خود قرار میدهد.

مهم ترین انواع بیمه های مهندسی عبارتست از:


بیمه تمام خطر پیمانکاران  C.A.R

پروژه های ساختمانی از تاریخ شروع تا زمان تحویل به کارفرما در مقابل هرگونه خسارت ناشی از هر حادثه همچنین خسارتهای مادی، جرح ، صدمات بدنی وارده به اشخاص ثالث پاکسازی محیط و برداشت ضایعات تحت پوشش این بیمه قرار گیرد. بیمه تمام خطر پیمانكاران از جمله بیمه های تمام خطر می باشد ، به این معنی كه تقریباً هرگونه زیان یا خسارت ناگهانی و غیر قابل پیش بینی كه در طول مدت بیمه به اموال بیمه شده واقع در محل اجرای پروژه ساختمانی وارد شود مشروط بر اینكه به نحوی مشخص در بیمه نامه مستثنی نشده باشد تحت پوشش قرار می دهد كه مهم ترین آنها عبارتند از : 

 1. آتش سوزی ، صاعقه ، انفجار ، سقوط هواپیما ، كاربـرد آب یا سـایـر اقـداماتی كه به منظور اطفاء حـریق صورت می گیرد .
 2. سیل ، طغیان آب ، باران ، برف ، بهمن ، امواج عظیم دریا در اثر آتشفشان .
 3. هرنوع طوفان .
 4. زمین لرزه ، نشست زمین ، لغزش زمین و صخره ها .
 5. دزدی ساده ، سرقت با شكست حرز .
 6. اجرای ناصحیح كار ، عدم مهارت ، سهل انگاری ، اعمال توام با سوءنیت .
 7. ازبین رفتن یا خسارت وارد به مصالح ساختمانی ، ماشین آلات ساختمانی و لوازم و تجهیزات ساختمانی را كه در حین حمل و نقل در محدوده اجرای پروژه ، انبار داری ، یا در هنگام سواركردن یا پیاده كردن ماشین آلات به وقوع بپیوندد را تحت پوشش قرار می دهد.

بیمه تمام خطر نصب E.A.R

به منظور نصب تجهیزات و ماشین الات کارخانه وتاسیسات از هنگام تجهیز کارگاه تا پایان عملیات نصب وکارهای ساختمانی ، آزمایش و راه اندازی طرحهایی نظیر کارخانه های صنعتی و تولیدی، نیروگاهها ، خطوط‌ انتقال نیرو ، تاسیسات‌مخابراتی‌وتلوزیونی،ذوب اهن،فولادسازی راه آهن ،خطوط لوله نفت وگاز،پتروشیمی،پالایشگاه و...این بیمه نامه صادر می گردد. بیمه تمام خطر نصب پوشش بیمه ای گسترده ای را فراهم می آورد این بیمه نامه نیز همانند بیمه تمام خطر مقاطعه كاران از جمله بیمه های تمام خطر می باشد كه تقریباً هرگونه زیان یا خسارت ناگهانی یا غیر قابل پیش بینی كه در طول مدت بیمه به اموال بیمه شده وارد می آید مشروط به اینكه به نحوی مشخص در بیمه نامه مستثنی نشده باشد را تحت پوشش قرار می دهد كه مهمترین آنها عبارتند  از :

 1. آتش سوزی ، صاعقه ، انفجار، سقوط هواپیما ، همچنین خسارت ناشی از كاربرد آب و یا سایر اقداماتی كه به منظور اطفاء حریق صورت می گیرد .
 2. سیل ، طغیان آب ، باران ، برف، بهمن ، امواج عظیم دریا در اثر آتشفشان .
 3. هرنوع طوفان .
 4. زمین لرزه ، نشست زمین ، لغزش زمین وصخره ها .
 5. دزدی ساده ، سرقت با شكست حرز .
 6. خطاهائیكه در هنگام نصب صورت پذیرد .
 7. سهل انگاری ، عدم مهارت ؛ عدم تجربه ، اعمال توام با سوء نیت .
 8. اتصال كوتاه ، جرقه زدن ، ولتاژ بیش از حد .
 9. فشار یا خلا بیش از حد ، ازهم گسیختن در اثر نیروی گریز از مركز .
 10. حمل و نقل اشیاء مورد نصب در محوطه نصب .

بیمه شكست ماشین آلات (Machinery Break (M.B

این بیمه نامه برای كارخانه ها در زمان بهره برداری صادر می شود و خسارات فیزیكی ، ناگهانی و غیر قابل پیش بینی تاسیسات و تجهیزات و دستگاهها تا ارزش جایگزینی شامل هزینه نصـب حـقوق و عـوارض گمركی و هزینه حمـل بیمـه می شود .

بیمه تمام خطر سازه های تكمیل شده C.E.C.R

پروژه های مهندسی مانند سدها ، راهها  ، پلها ، برجها ، طرحهای آبیاری و زهكشی و نظایر آن پس از اتمام عملیات و تحویل موقت به صاحبكار در دوره بهره برداری در معرض سوانح قراردارند كه با این بیمه نامه اینگونه خطرات و سوانح طبیعی تحت پوشش قرار می گیرند.

بیمه تجهیزات پیمانكاری و ماشین آلات كارگاهی C.P.M

پیمانكاران می توانند ماشین آلات مكانیكی ، لودر ، گریدر ، بولدوزر ، بیل مكانیكی ، دستگاههای مكنده و حفاری ، پمپ و ویبراتور ، لیف تراك و جرثقیل خود را كه مجاز به عبور و مرور در جاده های عمومی نمی باشد تحت این بیمه قراردهد.

بیمه تجهیزات الكترونیكی E.E

كلیه خسارات سخت افزاری ابزارهای ظریف الكترونیكی رایانه و ... در مقابل خسارات ناشی از ضربه ، برخورد اجسام خارجی ، آبدیدگی ،  آتش سوزی و نوسانت برق تحت پوشش قرار می گیرد.

بیمه بویلر و مخازن تحت فشار

ضمن بازدید و ارائه توصیه های ایمنی به بیمه گذاران خطر انفجار مخازن تحت فشار ، بویلرها و خسارتهای ناشی از آن تحت پوشش قرار می گیرند .

بیمه فساد كالا درسردخانه D.O.S

این بیمه نامه مكمل بیمه شكست ماشین آلات است و بیمه گذار می تواند همزمان با بیمه تجهیزات سردخانه ، خسارت ناشی از فساد كالاهای موجود در انبار سرخانه را در صورت از كار افتادگی دستگاههای تبریدی تحت پوشش قراردهد .